Impossible Yarn Problem! Test your luck!

write your final answers in the comments, along with your reasoning, and consider coming to test stubby the christmas bear with me! :bear: :cookie:

Here’s the riddle/question!

Tessa :woman_red_haired:t2: had 6 yarn balls :yarn:. 2 pigeons :bird: flew in and took 1. then, 3 of them rolled off a cliff :mountain:. Tessa bought 16 more yarn balls :yarn:. Then a snake :snake: ate 8 of them. 2 dogs :dog2:unraveled 3 more balls. Tessa re-wrapped 1 of them. Her daughter :girl:t2:made a plushie with 2 of them, but bought Tessa 26 more yarn balls. Tessa lost 13 yarn balls, and bought :money_with_wings: 2 more to replace the missing ones. Tessa’s friends made her a plushie with 8 of the yarn balls. They then gave her some money :money_mouth_face: :moneybag: to buy some more yarn. Tessa bought 11 more yarn balls. Tessa’s 18 cats :cat2: unraveled 3 big yarn balls. Tessa decided to make a yarn cabinet :file_cabinet: to protect her yarn.
a) How many yarn balls did Tessa have left? :yarn:
b) how much money do YOU think she probably spent on all the yarn? :money_with_wings:
c) how many animals were mentioned? :fire:

19 Likes

example:
a) #
b) $
c) #

5 Likes

Idk but good job Tessa your learned to keep your yarn safe :pensive::clap:

6 Likes

24 yarn is left,
5 animals
And about 60 dollars in cash!
I think…

4 Likes

how many animals are mentioned. HOW MANY? Lets just say I put numbers by the animals…

4 Likes

EDIT
a) She has 24 balls + 5 unraveled heaps.
b) $419.65 plus tax. She bought 35 balls. If they’re all priced low Bernat Blanket, they’re $419.65 plus tax. I originally forgot that her sister bought 26 of the balls!
c) Total number: 23, total different animals: 4.

3 Likes

A) 21 yarn balls
B) if each ball is about $10, then she spent $240 oops I did $20 earlier
C)23 animals were mentioned
:sweat_smile:

4 Likes

a) I got 29
b) I think $350 if each yarn ball is $10??
c) 4 or 5 if you count humans

idk if that’s right sooo

5 Likes

Ahem- axolotl math.
6-1 -3 +16-8-3+1-2+26-13+2-8+11-3. (Since you didn’t say that pigeons didn’t take 1 EACH, the dogs didn’t ruin 3 EACH, and the cats didn’t unravel 3 EACH, I didn’t do multiplication.)
a) 21 balls!
b) For all that yarn, that prolly costed around $250 (Depending on weight, quality, etc.)
c) 2 pigeons + 1 snek + 2 doggo + 18 cets= 23. 23 aminals. (All spelling “mistakes”
are on porpoise. ; ) )

7 Likes

U so smart :clap: never know axolotls had their own type of math :exploding_head: (why’s there no axolotl emoji :sob: also HeLp… I think this axolotl has made me like axolotls :sob:)

8 Likes

Yay! Axolotl math does, in fact, exist. I also use plenty of :sparkles: GIRL MATH :sparkles: AND YES. RIBBLR NEEDS AN AXOLOTL EMOJI. CAN SOMEONE MAKE A POST BOUT DAT?! CAN WE ASK THEM SOMEHOW?! I want one…

7 Likes

Girl axolotl math :sparkles::ribbon:

5 Likes

1.26, but did she make the yarn cabinet out of yarn or is the yarn cabinet just for the yarn
2. ALOT, yarn isn’t cheap ( unless she got dollar tree yarn
3. 23 animals

5 Likes

a) 21??
b) $275, since yarn is usually $5 and she bought 55 yarn balls :smiling_face_with_tear:
c) 23?

5 Likes

Omg axolotl math is gonna change the :sparkles:wOrLd​:sparkles: one day just yall wait also we basically had the same answers

7 Likes

… That is a very valid question. I wanna try making a cabinet outta yarn now…

5 Likes

Ofc it is! The world will never be da same. Also, the pfp is ADORABLE.

7 Likes

Your pfp is literally live footage of you :pensive:

4 Likes

It IS, I’m glad someone noticed! I love the new pfp btw, lol. Not exactly live footage of you, but pretty accurate.

5 Likes

I am so late!
But here is what I got.
a) 21 yarn balls left
b) idk, different yarns cost different prices.
c) 23 animals

4 Likes