I was wondering how you price your items…Is there a way or just whatever works best? Typically I sell amigurumi and winter wear/accessories.
In Poland not many ppl want to buy it so I under price it
i price it based on time and materials
i charge 20 bucks an hour
Oh wow. What if it’s less than an hour? Should I just divide it up?
That’s a bummer.
Yeah if its 30 minutes ill do like ten to twelve bucks instead, and if it takes around 40 minutes ill do 15
I charge roughly 10 bucks/hour + materials and just divide it up.
How do you know how much materials you used, and how would price the materiels?
I honestly just guess but most of my yarn skeins r 5-10 bucks and i dont use much of it so i might add a few extra dollars on
Haha I guess too
If you weigh the ball of yarn before (only necessary if it’s partially used) and after the project, you can calculate how much you’ve used (each ball also provides the starting weight on the label).
E.g.
A ball of yarn is 50g and cost $6.00
6 divided by 50 = 0.12 cents per gram.
If the ball weighs 30g after the project is made, 50 - 30 = 20 grams of yarn were used.
20 x 0.12 = 2.4, so the amount spent on the yarn used is $2.40.
You would also need to take into account things like the cost of safety eyes as well.
I’m not a very mathy person but thanks for your help!
I do (time+material cost) x 1.5 =price for my work